8 Ağustos 2014 Cuma

MARIA MONTESSORI'NİN 10 KURALIMaria Montessori, bugün hâlâ kullanılan bir eğitim sisteminin kurucusudur. Dünyada pekçok Montessori okulu vardır. Çocukların kısıtlanmamasını, çevrenin onlara göre uyarlanmasını, rahat hareket ederek öğrenmelerine izin verilmesini, farklı yaşlardan çocukların birlikte eğitim görmesinin birbirlerine bakarak öğrenmelerini öngörür. Bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bir yazı yazacağım ama şimdi çocuklarla ilgili başlıca önerilerini paylaşmak istedim.

 MARIA MONTESSORI'NİN 10 KURALI
1) Eğer çocuk istemiyorsa ona asla dokunmayın.
2) Çocuğun hastalığı hakkında kimsenin yanında konuşmayın.
3) Çocuğun içindeki iyilikleri geliştirmeye odaklanın.
4) Çocuk için çevreyi hazırlamak için her zaman girişken olun. Çocuğun çevresiyle yapıcı ilişki içinde olmasını sağlayın. Kullandığı materyalleri nereye kaldırabileceğini ve nasıl kullanabileceğini anlatın.
5) Her zaman sizden birşey isteyen çocuğu dinlemek için hazır olun.
6) Çocukların hata yapmasına veya hatasını düzeltmesine saygı gösterin. Fakat materyallerin yanlış kullanılması ile kendisine veya çevresine verebileceği zarar durumunda hemen duruma müdahele edin.
7) Çocukların yaptığı çalışma sırasında ara vermesine veya diğer çocukları izlemesine saygı gösterin, onları herhangi bir etkinliği yapmaları için zorlamayın.
8) Herhangi bir aktivite arayışı içinde olanlara yardımcı olun ve onlara yol gösterin.
9) Aktiviteleri çocuklara anlatırken yorulmak bilmeden çalışın, daha önce aktiviteyi yapmayı red etmiş bile olsalar onlara sevgi dolu varlığınız ve yumuşak kelimelerinizle gerekli özeni gösterin.
10) Çocuklara her zaman en iyi duygularla davranın, elinizdeki ve çevrenizdeki her şeyin en iyisini onlara sunun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder