2 Ağustos 2015 Pazar

Ojeyle Fincan Boyama

Çok basit ama sonuçları çok eğlenceli bir boyama yaptık. Bu fincanlara çok kereler rastlamıştım ama bir türlü sıra gelmemişti. Dün Rüzgar'la değişik bir şey yapmak istedik ve buna karar verdik. 

İhtiyacınız olanlar:
Beyaz fincalar
Oje
Derin bir plastik kap
Ilık su


Kullandığınız kap, oje olacağı için tek kullanımlık veya böyle işler için kullandığınız bir kap olmalı. İçine bardağı batırabileceğiniz derinlikte olmalı.


Aslında yaptığımız çok basit. Kaba ılık su dolduruyoruz. İçine istediğiniz renk veya renklerde oje damlatıyorsunuz. Kürdanla biraz karıştırarak ebru deseni veriyorsunuz. Oje hızlı kurayacağından hızlı çalışmak gerekiyor. Sonra bardağı içine daldırıp çıkarıyoruz ve en az 3 saat kurumaya bırakıyoruz.


İşte bu kadar. Ebru desenli fincanlarınız oldu. Bir de kendi yaptığı fincanlarla çok gurur duyan bir çocuk ;)

 

Fincanın içine oje girdiyse aseton veya oje çıkarıcıyla temizleyebilirsiniz. Ben ağız kısmına gelenleri de sildim. Bunları tamamen kuruduktan sonra yaptım ve bardakları yıkadım. Elde yıkamak daha mantıklı. Oje zamanla dökülebilir diye tahmin ediyorum ama bozulana kadar keyifle kullanacağım. Hem istediğim zaman oje çıkarıcıyla silebilirim. Ama bugn kahvemi, oğlumun yaptığı fincanla keyifle içtim :)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder