11 Temmuz 2015 Cumartesi

Süper Kahramanları Buzdan Kurtarmak

 

Bu aralar bizim buzdolabında hep sürprizler oluyor. Peynir almaya buzdolabını açıyorum, karşımda bir Iron Man bana bakıyor. Buzluğu açıyorum, boylu boyunca uzanmış bir Spider Man. Ellemiyorum ben de, belli ki bir şey merak etti, deniyor. Gidip gelip kontrol ediyor. Sonra "hâlâ buz olmamış bunlar" deyip geri koyuyor. Neden buz olmuyorlar, sadece soğuyorlar, anlayamıyor. 

Ben de sabah ufaklık sayesinde 3.30da güne başlayınca, bari bir eğlence hazırlayayım dedim. Odasından biraz süper kahraman figürü ve birkaç da küçük ıvır zıvır figürler topladım. Kahramanların hepsini bir kaba koyup üstüne su doldurdum. Efekt için biraz da sim attım suya. Birkaç küçük kaba da küçük figürlerden doldurup su ekledim. Hepsini buzluğa attım.Daha buzluktayken gördü, herhalde yine bir şey koymak için açmıştı. Ve çok heyecanlandı. Küçük kardeş uyuyunca başbaşa oyun saatimiz geldi.


Balkondaki masayı katladım ve yere bir örtü serdim. Dışarıda yaparsanız daha da rahat olacaktır, balkonda yapacaksanız bir muşamba örtü serebilirsiniz. Sonra tuz, ılık su, çekiç, tornavida, maşa gibi malzemeleri koydum. Tuzun, buzun erimesini kolaylaştırdığını anlattım. 
 
Ve başladı oynamaya. Önce bir hikaye uydurduk. Niye buzun içindeler, kim nasıl dondurmuş onları, nasıl kurtaracağız? Oyun sırasında sürekli kahramanlarla konuştu, onları kurtarmak için uğraştı.


Önce çekici aldı. Buzu kütle halindeyken kolayca kıramayacağını görünce tuza yöneldi. Tuzu döktükçe buzda oluşan olukları ve yolları gösterdim ona. Ilık suyu bir sürahiye koydum ve Rüzgar, sürahiden bardağa doldurarak suyu döktü. Buzda oluklar oluşup kırılmalar başlayınca çekiçle kırmaya çalıştı. Tek tek tüm kahramanları kurtarıp, üstündeki en küçük buz parçasını bile yok edene kadar başından kalkmadı.


Çok eğlendiği için hazırladığım küçük buz kütlelerinden birini daha getirdim. Bu sefer bir bardağa su koydum ve ona da bir şırında verdim. Şırıngayla ılık suyu çekip buza sıkarak yavaş yavaş eritti. 


Bu etkinliği evdeki herhangi malzemeyle yapabilirsiniz. Dinazorları, prensesleri kurtarabilir, buzdan incik boncuk çıkarabilirsiniz. Çocuğunuzu o sırada en heyecanlandıran neyse onu kullanmanızı öneririm.Şimdi bu etkinliğin çocuğa sağladığı faydalar anlatmakla bitmez bence. Hikaye uydurma, hayali oyun kurma, şırınga ve maşayla ince motor becerilerini geliştirme, çekiç ve diğer aletlerle kaslarını çalıştırma,  sürahide bardağa su aktarırken kontrollü kas kullanma kabiliyetini geliştirme, bilimsel gözlem yapma, deneme-yanılma yöntemiyle sonuçlara varma... Ama bunlar için mi yaptık biz bu etkinliği? Hayır :) Çok eğlenceli olduğu için, geliştirdiği bir merakı destekleği için, yaz günü buzla ve suyla oynamanın keyfi için yaptık.


Çocuklar, buzdaki en son parçayı da kurtarana kadar başından kalkmıyor bu oyunun, uzun süren bir oyun olması, tatil günleri için bir artı. Arkadaşlar ve kardeşlerin birkikte eğlenceli vakit geçirmesi için de bence çok uygun. Rüzgar'ın bundan sonraki ilk arkadaş buluşmasında yapmak için sabırsızlanıyorum ;)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder