2 Ocak 2015 Cuma

Gerçek Boyumda Resmim

Yılbaşı tatili uzamış, hava soğuk, çocuklarla evde 4,5 gün geçirilecek, oyun ve sanatın tam zamanı! Madem tatil uzun, hepimiz de yeni yıla girmenin getirdiği neşeli ruh halindeyiz, oyunlar da biraz farklı, biraz büyük (!) olsun :)

Bizim yılbaşı geleneğimiz, nerede olduğumuz ve ne yaptığımız değil kiminle olduğumuz etrefında şekilleniyor. Çocuklar olmadan çok önce başlayab bu gelenek, çocuklardan sonra biraz şekil değiştirmiş olsa da aynı sevgili dostlarla sürüyor. İki ay arayla doğmuş çocuklarımız da birbirlerini çok seven iki arkadaş olarak büyüyor ve yılbaşını beraber geçireceğimizi, akşam da aynı evde kalacağımızı biliyor, o günü sabırsızlıkla bekliyorlar. 

Ben de onlara tatilin ilk gününde birçok oyun oynattım ama en heyecanla beklediğim gerçek boyutlu resimlerini yapmalarıydı. Tahmin ettiğim gibi çok eğlenceli oldu. Aynı resim üstünde çalışmanın getirdiği anlaşmazlıklar oldu tabii ve bu da aynı şey üstünde birlikte çalışmak, anlaşmazlıkları aşmak, uzlaşmak konusunda önemli bir adım oldu.

Gerekenler:

Paket kağıdı veya büyük boy karton
Boya
Çeşitli desen ve dokuda kağıtlar


"Hani elimizi kağıda koyup resmini çiziyoruz ya, işte onu tüm vücudumuzla yapacağız"dan sonraki çığlık ve gülüşmeler bitince çocuklardan biri kağıdın üzerine yatıyor, diğeri etrafından çiziyor. Ben bu kağıdı "paket kağıdı" ismiylr bulmuştum, bulamazsanız kırtasiteden en büyük boy kartonu isteyrbilir, iki kartonu birleştirerek kullanabilirsiniz.

Gerçek boyutta vücut izi çıktıktan sonra iş boyama ve süslemeye geliyor. Aslında sadece boyalar da yeterli. Ama evinizde bulabileceğiniz değilik malzemeleri süslemek için kullanabilirsiniz, daha renkli ve çocuklar için kesme, yapıştırma, süsleme içeren daha kapsamlı bir etkinlik yapabilirsiniz. Evde kalan kap kağıtları, krapon kağıtları, düğmeler, artmış kumaş parçaları, stickerlar, pullar, ponponlar, incik boncuk ne isterseniz, ne bulursanız malzeme olarak kullanabilirsiniz.

Desenli kağıtlardan t-shirt, krapon kagıdından etek yaptık biz. Boyadılar, kestiler, yapıştırdılar ve ortaya gerçek boyutta bir çocuk resmi çıkardılar. İki çocuk aynı resim üzerinde çalışacaksa, bir kolu biri bir kolu biri, gerekirse aynı renk boyayı ikiye kırarak ama aynı anda boyamak, biri yüzünü yaparken öbürü saçları yaparak, biri kollar için kağıt keserken diğeri gövde için keserek elit şekilde işleri bölüşebilirler. Başlarında durup bunların sorun olmaması için yönlendirmek, aktivite sırasında bağırışlar ve gözyaşlarını engellemek için gerekli olabilir. Sizin de çocuklarınız kadar eğleneceğinizi ve hatta çıkan sonuç karşısında onlardan daha fazla sevinç duyacağınızı düşünüyorum :) Hadi, uzun haftasonu tatilinde, uzun süre saklayacağınız, BÜYÜK bir sanat yapın siz de :))Herkese iyi tatiller :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder