8 Eylül 2015 Salı

Denizanası Şişesi
Bugün Nemo temalı bir gün geçirmeye karar verdik. Sabah Nemo izledik ve kahvaltıdan sonra da bu denizanası şişesini yaptık. Evde olan çok basit malzemelerle yapabileceğiniz bir aktivite. 

Gerekenler:
Şeffaf torba
Pet şişe (küçük veya büyük)
İp-makas
İstrseniz mavi gıda boyası ve sim

Torbanın sapları barsa önce onları kesiyoruz. Sonra dibini kesiyoruz ve torbanın iki yanından de keserek bir tane dikdörtgen naylon elde ediyoruz. Sonra ortasından bir kısmı tutup bağlayarak kafasını yapıyoruz. Şişenin kapağından geçecek büyüklükte kalmasına özen gösterin. Ve ipi tamamen sıkmıyoruz, çünkü az sonra bu kafaya su dolduracağız. 

Şimdi sıra denizanasının dokunaçlarınınyapmaya geldi. Bunun için kafa kısmının altında kalan naylonu şeritler halinde kesiyoruz.
 

Düzenli olmaları gerekmiyor. Aralardan bazı şeritleri kesip atarak seyreltiyoruz. 


Şimsi denizanasının, şişenin içinde süzülmesini sağlamak için kafa kısmına ipten açıklık bıraktığımız yerden su dolduruyoruz fakat tamamen değil. Yüzebilnesi için hava da olması lazım. Yarısını suyla doldurup yarısını hava bırakıyoruz ve sonra ipi iyice sıkılayıp bağlıyoruz.


Şişeye su dolduruyoruz. Biz mavi gıda boyası ve sim ekledik. Hiçbir şey koymayabilirsiniz, sırf sim koyarak biraz etki yaratabilirsiniz. Sonra denizanasını içine bırakıyoruz. Su dolu kafayı geçirmek biraz sabır istiyor. Kapağını sıkıca kapıyoruz. Bir koli bandıyla da güçlendirebilirsiniz ki açılmasın. Sonra şişeyi çevirdikçe içinde yüzen denizanasınınseyredip kikir kikir gülen çocuğunuzu izleyip eğlenebilirsiniz ;)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder