10 Eylül 2014 Çarşamba

Atkestanesinden Hayvanlar


Mevsim değişimleri çocuklar için çok verimli zamanlardır. Doğanın düzenini, değişimini gözlemlemek, mevsimler hakkında kitaplar okumak ve dışarıda gezip malzeme toplamak için en güzel zamanlardır. Ama sonbahar, hepimiz için biraz romantik, biraz hüzünlü haliyle, çocuklara en çok malzemeyi verir. Dökülen yapraklar, renk değiştiren yapraklar, yerlerdeki dallar, meşe palamutları, at kestaneleri, sonbahar meyveleri, hepsi çocuklarla uzun doğa gezileri yapmak ve keşfetmek, doğadan malzemeleri kullanarak elişi yapmak için orada bizi bekler.

Bu sabah Rüzgar okula giderken bahçede bir yürüyüş yaptık. Servis saatinden önce çıkıp beraber yürüyüş yapmak onun için evden gidişi daha kolay hale getiriyor ve okula gitmeden önce birlikte özel bir zaman geçirmiş olmak bütün günün ikimiz için de daha güzel olmasını sağlıyor. Bu sabah da bir atkestanesinin üstüne bastı ve sonra merakla neye bastığına baktı. Dikenli bir kabuk içinden çıkmış bir kestane tabii ki ilgisini çekti. Kabuğu kırılmamış bir kestaneye baktık, üstüne basıp içinden çıkanı gördük, ağaçtaki kestaneleri bulmaya çalıştık, sonra ağacın yapraklarına bakıp, ona benzer yapraklı başka ağaçlar var mı diye aradık ve üstlerinde atkestanesi olup olmadığına baktık. Bu arada yerden aldığı bir kestaneyi hiç bırakmadan inceledi. 

Kabuğundan yeni çıktığında nemli olduğunu gördü ve ıslak olmasına şaşırdı. Sonunda, akşam okuldan döndüğünde atkestanesi toplamaya ve onlarla bir şeyler yapmaya karar verdik. İki kestaneyi okul çantasına koydu ve gitti.


Akşam gelme saati yaklaştığında, küçük oğlum uyurken kullanabileceğimiz malzemeleri hazırlayıp bir torbaya koydum ve kapının önünde hazır ettim. Çünkü küçük uyandıktan sonra neler olacağını kestirmek olanaksız ve geldiğinde heyecan ve hevesle kestanelerle oynamak isterse daha fazla beklemesini istemedim. 
Okuldan gelince sabahki kestane ağacının altına gidip birçok kestane topladık. Yapabilecekleriyle ilgili sınırsız fikirleri vardı, bazılarını nasıl yapabileceğimizi kestiremedim, o yüzden basitlerle başladık. Bir örümcek ve kirpi yapmaya karar verdik. Örümcekler hep favorimiz :)

Kullandığımız malzemeler:
*Atkestaneleri
*Tahta şişler
*Şönil
*Boya
*Yapıştırıcı
*Gözler

Tabii elinizin altında ne varsa onları kullanabilirsiniz, gözleri çizebilir, kürdanlarla süsleyebilir, sim yapıştırabilirsiniz. Aslında tamamen hayal gücüne kalmış bir şey. Sadece bizim yaptıklarımızda bunlar kullanıldı. Şişleri, kol bacak yapmak, parçaları birleştirmek için kullanmak niyetindeydim ama onun yerine sadece delik açmak için kullandık. Örümcek için iki tarafa dörder delik açtık, şönilleri kestik, bacağa benzemesi için uçlarını kıvırdık ve uçlarına biraz yapıştırıcı sürerek deliklere soktuk. 

Bu işlerin çoğunu Rüzgar kendi yaptı, sadece deliklerin bazılarını ben bazıları o açtık. Sonra iki göz yapıştırdık ve sevimli bir atkestanesi örümceğimiz oldu.

Kirpi için de birçok delik açıp içlerine küçük küçük kestiğimiz şönilleri soktuk, bunu kürdanla da yapabilirsiniz. 


Kestanenin önünü boyadık ve göz yapıştırdık.


Sonra Rüzgar şişle delme işini pek sevdiğinden bir de halter yaptı.


Sonra da içine boya koyduğumuz tabak ve gözlere bakınca, tabağın arkasını boyayıp bir sürü göz yapıştırarak bir canavar yapmanın harika bir fikir olacağını söyledi. Böylece kestaneleri bırakıp onu yaptık. Kalan kestaneleri torbaya koyduk. Bu arada küçük oğlan da kestaneleri birbirine vurarak ve karıştırarak oyalandı.

Siz de çocuklarınızla sonbahar keşiflerine çıkar ve kestane hayvanlar yaparsanız lütfen sonuçları paylaşın :) Biz de o hayvanlardan yapmayı deneyelim :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder