12 Nisan 2016 Salı

Çocuklar için Monet SanatıŞubat tatilinde yaptığımız Viyana seyahatinde Albertina müzesine gitmiştik ve Rüzgar'ın sevdiği tabloları not almıştım. İlgisini çeken ressamlardan biri Monet olmuştu. Son birkaç haftadır da resim yapmaya özel bir ilgi duymaya ve keyif almaya başladı. Ben de Monet resimlerine benzeyen bir resim yapabilir miyiz diye düşündüm.  

Önce müze gezimizi hatırlattım ve onun hatırladıklarını konuştuk. Sonra Monet hakkında basit birkaç bilgi verdim. Kısa bir Monet muhabbeti diyelim, bilgi vermek çok sıkıcı çünkü :) 200 yıl önce doğduğunu (böyle yüzlü rakamların sonundan hep bir şaşkınlık ve "vaay" geliyor), Fransız olduğunu, yaptığı resimleri...

Sonra da resim çalışmasına başladık. Aslında çok basit bir çalışma ve yaparken Rüzgar başta çok heyecanlanmadı ama sonuç ortaya çıkmaya başlayınca inanılmaz heyecanlandı ve gözleri kocaman oldu.


Gerekenler birkaç renk boya, birkaç çiçek, mavi boya ve bir cetvel veya kalın bir karton parçası.

Çiçekleri boyalara batırıp kağıda baskı yaptık. Kağıdınızın kalın bir resim kağıdı olmasına dikkat edin ki boyayla ıslanınca bozulmasın. 

Çiçeklerin bazılarını tek renge, bazılarını birkaç renge batırarak farklı baskılar yaratmasını teşvik edin. Boyayla ilişkisine ve baskı sürecine çok müdahil olmamaya çalışıyorum, keyfine göre bir süreç olsun istiyorum.
Baskıyla işinin bittiğine karar verdiğinde resme Monet etkisini verecek asıl işleme sıra geliyor. Kağıdın sol yanına yukarıdan aşağıya mavi boyayı çizgi şeklinde döküyoruz. (Solak çocuklar için sağa yapabilirsiniz) 


Cetvel veya karton parçasıyla boyayı bir baştan öbür tarafa doğru süpürüyoruz. Spatulayla bir şey sürer gibi. Kağıdın bir noktasında mavi boya biterse oraya bir çizgi daha yapıyoruz. Ve Monet'nin nilüferleri ve göllerine benzeyen, renkleri birbirine ışık vererek karışmış çok eğlenceli bir resim çıkıyor ortaya. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder